مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد، با تاکید بر لزوم افزایش سطح کشت گیاهان کم آبخواه در استان، گفت: به دلیل وجود مشکلات آبی در یزد، کاشت گیاهان کم آبخواه اجباری است. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی، یدالله جوادپور با اشاره به این که  امنیت غذایی و سلامت غذایی دو رکن اصلی در تولید گیاهان کم آبخواه است، اظهار کرد: جهاد کشاورزی مسئول امنیت غذایی است اما در زمینه بازرگانی با وجود داشتن معاونت مربوطه، به تنهایی نمی‌تواند فعالیتی موثر داشته باشد .
 
وی با بیان این که برای گیاهان تولیدی در استان ظرفیت فروش و بازار وجود دارد، افزود: در همه جای کشور برای تولید کنندگان دغدغه فروش وجود دارد اما جهاد کشاورزی استان به تنهایی مسئولیت فروش به عهده ندارد .
 
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد عمده وظیفه این سازمان را تولید محصولات کم آبخواه عنوان کرد و گفت: این حوزه باید با توجه به آب موجود به تولید این نوع گیاهان برای حفظ ارزش افزوده بپردازد .
 
وی با بیان این که تولید محصولات خشک با قابلیت نگهداری در استان دغدغه فروش تولیدکنندگان را کاهش می دهد، تصریح کرد: گسترش طب سنتی در کشور، نیاز به گیاهان دارویی را افزایش داده است و از طرف دیگر تولیدات با کیفیت گیاهان دارویی در یزد باعث شده محصولات این شهر مشتریان خوبی در مرزهای کشور داشته باشد .
 
جوادپور تولید انبوه، استمرار در تولید و کیفیت محصولات را لازمه ورود به بازارهای بزرگ عنوان کرد و افزود: نبود تولید انبوه در استان یکی از چالش های یزد برای ورود به بازارهای منطقه ای و صادرات است بنابراین باید سطح تولیدات افزایش یابد .
 
وی در ادامه لزوم توجه به صنایع تبدیلی را از دیگر اولویت ها و چالش های استان در این حوزه دانست و بیان کرد: صنایع تبدیلی که از گذشته در یزد وجود داشته است، اکنون به صورت صنعتی در حال فعالیت است .
 
جوادپور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که کاشت گیاهان کم آبخواه یک اجبار است و انتخاب نیست، تصریح کرد: به دلیل مشکلات آبی که یزد با آن مواجه است، کشاورزان راهی جز کشت گیاهان کم آبخواه ندارند .
 
وی با تاکید بر لزوم افزایش سطح کشت گیاهان کم آبخواه در استان یزد، افزود: با تکمیل زنجیره تولید، می توانیم به بازارهای بزرگ منطقه ای وارد شویم .
 
این مسئول در پایان با اشاره به این که برای افزایش کشت این گیاهان مشوق هایی در نظر گرفته شد، گفت: اولویت پرداخت تسهیلات به متقاضیان کشت گیاهان کم آبخواه و پرداخت یارانه نهال اقداماتی است که جهاد کشاورزی برای فعالان این حوزه در نظیر گرفته است .

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد