رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: نیمی از یک ‌میلیون و 600 هزار تن محصول بخش کشاورزی استان با پنج درصد مصرف آب این بخش در قالب فرآورده‌های دامی و گلخانه‌ای تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، سید جمال سجادی پور روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تولید بخش کشاورزی استان شامل 450 هزار تن گلخانه‌ای ، 380 هزار تن تولید دامی و مابقی سایر محصول است.
وی بیان کرد: با توجه به متوسط بارندگی سالانه 82 میلی‌متر در 22 سال گذشته و تأثیر 18 سال پدیده خشکسالی بر کشاورزی ، برنامه‌ریزی بخش کشاورزی به سمت کشت‌های متراکم و پرورش دام‌های پر تولید تدوین‌شده است.
رئیس جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه این استان با تولید 22 درصد محصول گلخانه‌ای ، رتبه دوم کشور را دارد، اضافه کرد: سطح زیر کشت این محصولات یکهزار و 550 هکتار است که از این حیث نیز رتبه سوم کشور را داریم.
سجادی پور رویکرد استان را انتقال کشت‌های سبزی و صیفی از فضاهای آزاد به داخل گلخانه‌ها عنوان کرد و ادامه داد: برای بهبود کشت و افزایش بهره‌وری ، تنوع کشت در گلخانه‌ها در دستور قرارگرفته و پیگیری می‌شود.
وی در این خصوص به کشت انواع فلفل ، خیار سبز ، بادمجان ، گوجه‌فرنگی ، آلو ورا ، توت‌فرنگی ، به‌لیمو ،هندوانه ، خربزه، تیل عسلی و پاپایا در گلخانه‌های استان اشاره کرد و یادآور شد: در فضا گلخانه به ازای هر مترمکعب آب مصرفی ، 23 کیلوگرم محصول تولید می‌شود.
وی ادامه داد: یکی دیگر از سیاست‌های کشت در گلخانه‌های هیدوپونیک است که در آنها مصرف آب در هر هکتار کمتر از سه‌دهم لیتر بوده و وام خوبی برای توسعه این شیوه کشت در حوزه تسهیلات پایدار و روستایی پرداخت می‌شود.
رئیس جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه سال قبل 130 هکتار به سطح زیر کشت گلخانه‌های استان افزوده شد، خاطرنشان کرد: امسال 140 هکتار به سطح زیر کشت گلخانه‌ها اضافه خواهد شد.
سالانه حدود 460 هزار تن محصول در استان تولید می‌شود که تنوع محصول به‌ غیراز خیار سبز شامل گوجه‌فرنگی ، بادمجان، سبزی ، هندوانه ، طالبی و گیاهان دارویی است .
400 هزار تن محصول گلخانه‌ای در سال 1396 از این استان به عراق، روسیه ، کشورهای آسیای میانه و حوزه خلیج‌فارس صادر شد.
سالانه از حدود یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب آب مصرفی یزد حدود 84 درصد در بخش کشاورز به مصرف می رسد.
قرار است با اجرای طرح های آبیاری نوین و کشت گیاهان کم آبخواه این مقدار به تدریج کاهش یابد.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد