روشی جدیدی برای اولین بار در سطح یک هکتار از باغات میوه انار جهت کاهش90درصدی خسارات محصول انار در یزد ابداع گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان با اعلام این خبر افزود: میوه انار با توجه به اینکه ماندگاری زیادی بر روی درخت دارد، معمولا از اوایل اردیبهشت تا آبان که زمان برداشت این محصول است مورد حمله آفات مختلف قرار می گیرد، اما می توان به مدد بکار گیری طرح های تلفیقی مبارزه با آفات، دسترنج کشاورزان سخت کوش یزدی تا حدودی از گزند این آفات در امان بماند.

جوادپور اضافه کرد: از انجا که انار جزء محصولات سالم وارگانیک است؛ بایستی بجای استفاده از سموم شیمیایی تلاش کنیم از شیوه های جایگزینی مانند مکانیکی وزراعی استفاده کرده؛ همچنان که در سالهای گذشته از مواردی مانند نصب تله های فرمونی وتله های جذب کننده استفاده می کردیم و امسال تلاش خواهیم کرد برای اولین بار در کشوربا نصب کاورهایی بر روی میوه های انار، این محصول را از گزند آفات حفظ کرده به افزایش کیفیت وکمیت محصول کمک کنیم.

وی در ادامه گفت: با استفاده از این کاور کیسه ای که از یک نوع پارچه بدون بافت تهیه شده علاوه بر جلوگیری از آفات کرم گلوگاه ومگس مدیترانه ای از آفتاب سوختگی محصول انار هم جلوگیری خواهد شد. وکشاورزان ما با هزینه ای معادل ده درصد از تولیدات باغ می توانند 90درصد محصول سالم وبا کیفیت داشته باشند.

وی در پایان گفت: امسال پیش بینی شده است حدود80هزارتن انار از سطح6هزار هکتار از باغات استان یزد برداشت بشودکه با اجرای روش کاوری در کنار سایر روشهای مبارزه با آفات انار، می توان میزان خسارت انار را تا حدود90درصد کاهش داد.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد